Rodinné kvetinárstvo Ľalia, ktoré nájdete v spišskom mestečku Podolínec získava čoraz väčšiu obľubu. Ak chceme zistiť, čím to je, musíme ísť priamo ku zdroju. Obrátili sme sa preto na sympatický mladý pár skúsených floristov. 

Napriek vyťaženosti si majiteľ Dominik Šugerek našiel chvíľku aj na nás a porozprával nám o spoločnom podnikaní s priateľkou Beátou Pavelčákovou.

Začnime od začiatku. Ako vznikol nápad otvoriť si rodinné kvetinárstvo?

Kvetinárstvo založila moja babka pred viac než tridsiatimi rokmi. Keď odišla do dôchodku, prišlo mi ľúto v rodinnej tradícií nepokračovať. Urobil som si floristický kurz v Košiciach, zrekonštruoval predajňu a rozšíril ponuku spolu s okruhom dodávateľov. 

Musela to byť veľká zmena

Áno, to bola. Odkedy sme kvetinárstvo pred šiestimi rokmi s Beátkou prevzali, zmenilo sa veľa, ale názov a naše hodnoty ostali rovnaké. Stále vytvárame naše kytice s láskou a radosťou.

Kytica kvetov z kvetinárstva Ľalia

Čo vás na práci v kvetinárstve najviac teší?

Určite to, keď sa zákazníci vracajú a sú spokojní. Veľmi si túto dôveru vážime, radi im preto poskytneme zľavu na ďalší nákup a dobrú radu, ako sa o kytice, kvetinové boxy a črepníkové rastliny správne starať.

Trochu ste to už načrtli. Aké kytice kvetov máte teraz v ponuke? 

Každý deň pripravujeme nové kytice a kvetinové boxy. Najčastejšie pri tom používame čerstvé ruže  alebo sezónne kvety dovezené priamo z holandskej kvetinovej burzy. Veľký záujem je aj o stabilizované ruže a eukalypty, ktoré vďaka konzervačnému procesu vydržia čerstvé až tri roky. Okrem toho však máme v ponuke aj črepníkové kvety. Keď si zákazník nie je istý, radi mu poradíme, ako si vybrať a starať sa o vonkajšie a izbové rastliny.Vysvetlíme tiež aj to, aký substrát, postrek a hnojivo je  najvhodnejšie pre danú rastlinku.

Poskytujete aj poradenstvo v oblasti svadobnej floristiky?

Áno, s Beátkou ponúkame aj svoje niekoľkoročné skúsenosti svadobných floristov. Pri aranžovaní sa vždy snažíme, aby svadobná výzdoba dopadla presne podľa predstáv. Nevesty si môžu vybrať z našej galérie svadobných kytíc alebo nám opíšu svoju predstavu. Svadobnú kyticu dokážeme tiež vyrobiť podľa fotky z Pinterestu alebo Instagramu. Nerobíme však žiadne duplikáty – každá svadobná kytica je jedinečná. Chceme, aby nevesta bola so svojou výzdobou na svadbu naozaj spokojná.

Svadobná výzdoba Red Roses

Svadobná kytica na mieru – Kvetinárstvo Ľalia

Aké možnosti konzultácie ponúkate budúcim nevestám?

Okrem nášho Facebooku sme pre všetky zákazníčky a zákazníkov dostupní na našej zákazníckej linke, a to až sedem dní v týždni. Pri plánovaní „dňa D„ je pre nás však nevyhnutné stretnúť sa s nevestou osobne. Nad šálkou dobrej kávy alebo čaju najskôr preberieme nevestinu predstavu, požiadavky a rozpočet na svadobnú kyticu a výzdobu do svadobnej sály alebo kostola. Pokračujeme detailmi ako sú kvetinové doplnky do vlasov či saka. Na záver konzultácie navrhneme najoptimálnejšie riešenie z pohľadu ceny a rozsahu objednaných položiek, pričom nikdy nešetríme na kvalite. Vďaka napojeniu na holandskú burzu kvetov máme zaručenú dostupnosť akýchkoľvek kvetín v tej najvyššej čerstvosti. 

Viackrát ste spomenuli čerstvosť kytíc. Ako zabezpečíte, že svadobná kytica zostane čo najdlhšie svieža?

Hneď po doručení do nášho kvetinárstva uložíme čerstvé rezané kvety do chladiacich boxov alebo zviažeme do originálnej kytice, ktorú umiestnime do špeciálnej chladiacej vitríny. Vďaka nášmu modernému technickému vybaveniu tak kvety zostanú pre zákazníkov skutočne čerstvé.

Kytica kvetov z kvetinárstva Ľalia

Pre aké ďalšie príležitosti okrem svadieb vyrábate kytice?

V podstate máme kvety pre každú príležitosť. Nezáleží preto, či zákazník hľadá kyticu k narodeninám, na meniny, ku Dňu matiek, MDŽ, Valentínu alebo ako smútočný aranžmán. Vždy pripravíme niečo jedinečné a na mieru. Našou špecialitou sú aj venovania ku kyticiam. Stačí nám priložiť k objednávke fotku, my ju vytlačíme na kartičku s venovaním. Takéto narodeninové prianie alebo blahoželanie ku svadbe alebo výročiu určite vykúzli úsmev na tvári obdarovaného. Zároveň je to aj milá pamiatka. 

Vaše rodinné kvetinárstvo Ľalia je najväčšie štúdio umelých smútočných vencov v okolí. Ako sa vám to podarilo? Čo myslíte, že vás odlišuje od konkurencie?

Vždy sa snažíme splniť očakávania našich zákazníkov. Spokojnosť každého z nich je pre nás prioritou, preto ku každej objednávke pristupujeme individuálne. Zákazníci hľadajúci smútočnú floristiku majú na výber decentné smútočné kytice a vence. Môžu sa s nami poradiť sedem dni v týždni. Zároveň vedia, že všetko zariadime rýchlo a profesionálne.

Pokladáte individuálny prístup k zákazníkom za základ úspešného podnikania?

Veríme, že je to určite kľúčový pilier každého podnikania. Snažíme sa preto viesť naše kvetinárstvo v rodinnom duchu, tak aby sa zákazník cítil prijemne a dostal svoju objednávku čo najrýchlejšie. V okolitých okresoch každú kyticu doručí náš osobný kuriér už v deň objednania, a to aj cez víkendy. Podohode kytice kvetov alebo darčeky dokonca donesie aj konkrétnom časovom rozmedzí. 

Kytica z ružových ruží s eukalyptom a staticou

Kytica kvetov z kvetinárstva Ľalia

Ako funguje donáška kvetov pre zákazníkov z iných častí Slovenska? Dostanú aj oni svoje kytice expresne?

Donáška kvetín pre zákazníkov z iných častí Slovenska je tiež expresná. Zabezpečuje ju kuriérna spoločnosť 123kurier s doručením už do 48 hodín. Kvety samozrejme zabalíme tak, aby zostali čerstvé.

Čo pre zákazníkov chystáte v najbližšej dobe? Plánujete zaujímavé novinky a akcie?

Stále sa snažíme rozširovať ponuku čerstvých kytíc a ďalšieho sortimentu. Aktuálne sú horúcim trendom kvetinové boxy. Všímame si tiež zvýšený záujem o sladké kvetinové boxy. Máme veľa nápadov, ako urobiť našim zákazníkom ešte väčšiu radosť. Nechajte sa prekvapiť, určite sa všetko včas dozviete 😊.